آثار مکتوب مؤسسه| قلم‌های قدسی

چاپ چنین کتاب‌هایی که با زبان شعر آن هم از زبان افرادی با تفاوت‌های فرهنگی، قومی، نژادی و مذهبی، می‌تواند پلی برای عبور از نگاه‌های نژادی، قومیتی و ملی‌گرایی باشد و منجر به اتحاد جامعه بین‌الملل برای حل معضل اسرائیل اشغالگر باشد.


مؤسسه مطالعات و بررسی‌های راهبردی بعثت، کتاب «قلم‌های قدسی» مجموعه اشعاری با موضوع قدس است که به کوشش آقای سیروس بداغی و با مقدمه «دکتر خالد قدمی» نماینده حماس، به تازگی به چاپ رسیده است. ویژگی منحصر به فرد این کتاب آن است که مجموعه شعرهای جمع‌آوری شده، سروده‌های شعرای مختلف با ملیت‌های متفاوت به پنج زبان فارسی، عربی، ترکی، اردو و انگلیسی است.
این کتاب شامل 28 سروده فارسی با شعرایی از ایران، افغانستان و تاجیکستان، 26 سروده عربی با تنوع شعرایی از کشورهای مختلف، از بحرین و کویت گرفته تا سودان و مغرب، 25 سروده به زبان ترکی از شعرای کشور ترکیه، 25 سروده به زبان اردو از شعرای کشورهای پاکستان و هند و 19 سروده به زبان انگلیسی که شامل شعرایی از کشورهای مختلفی مثل آمریکا، هلند و استرالیا است و ما در این قسمت هم شاهد تنوع شعرا هستیم.

زبان شعر، زبان احساسات آدمی است و غالباً بیانگر و نشان‌دهنده درونیات شاعر است. این مجموعه اشعار نشان می‌دهد که انسان‌ها در نقاط مختلف جهان اگرچه در فرهنگ‌ها متفاوت هستند ولی در تمایلات انسانی چون نیاز به آزادی و عدالت یکسان است، می‌تواند وسیله نزدیکی آنان به یکدیگر باشد.
مسئله یا بحران فلسطین اگرچه با تبلیغات رسانه‌های صهیونیستی در دنیا به شکل یک معضل مذهبی و قومی معرفی می‌شود، اما این کتاب نشان می‌دهد که مسئله فلسطین، یک موضوع انسانی است. در واقع این کتاب نشان می‌دهد که یهودیان با هجوم به فلسطین، حقوق انسانی مردم این سرزمین را زیر پا نهاده‌اند.
بنابراین چاپ چنین کتاب‌هایی که با زبان شعر آن هم از زبان افرادی با تفاوت‌های فرهنگی، قومی، نژادی و مذهبی، می‌تواند پلی برای عبور از نگاه‌های نژادی، قومیتی و ملی‌گرایی باشد و منجر به اتحاد جامعه بین‌الملل برای حل معضل اسرائیل اشغالگر باشد.

اثر مزبور در نشست «جایگاه و عملکرد حوزه‌های علمیه در تقابل با صهیونیسم» که در سال جاری برگزار گردید، رونمایی شد.

 

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

مؤسسه مطالعات و بررسی‌های راهبردی بعثت در سال ۱۳۹۱ با هدف دشمن‌شناسی در دو سطح دشمنان‌داخلی و خارجی پا به عرصه پژوهش نهاد. در سطح دشمن‌خارجی جستارهای خود را بر «یهود» به عنوان کینه‌توزترین دشمن مؤمنان در دو بعد تبارشناسی و جریان‌شناسی این قوم عنود در تاریخ اسلام و صهیون‌پژوهی به عنوان تبلور سازمان یهود در تاریخ معاصر متمرکز ساخت. در بعد دشمن‌شناسی داخلی نیز با تمرکز بر جریانات‌درونی‌جهان‌اسلام، تبارشناسی و جریان‌شناسی‌جریانات زاویه‌دار به خصوص جریانات منتسب به روحانیت را در اولویت پژوهش‌های خود قرار داد. در هر سه سطح، ضمن استفاده از زبده‌ترین پژوهشگران عرصه‌تاریخ، تبار‌شناسی و جریان‌شناسی، علاوه بر انتشار مکتوبات در قالب کتاب و درسنامه‌ها به زبان‌های مختلف، از عنصر رسانه نیز غفلت نکرده و از ظرفیت سایت‌های‌اینترنتی و فضای‌مجازی در راستای گسترش پژوهش‌ها به زبان‌های مختلف از جمله، فارسی، عربی، انگلیسی و اردو بهره جسته است.